NIKU deltok med ekspertise da Sør-Korea fikk verdensarv
Helleristningene ved Daegok-ri og Cheonjeon-ri i Sør-Korea ble nylig innskrevet på UNESCOs verdensarvliste. Dette ble feiret med en internasjonal konferanse i Ulsan i november. Jan Magne Gjerde fra NIKU var blant foredragsholderne og delte erfaringer fra de skandinaviske verdensarvstedene Alta og Tanum.
I juli ble helleristningene ved Daegok-ri og Cheonjeon-ri ved Bangucheon-elva i Sør-Korea innskrevet som det 59. stedet med bergkunst på UNESCOs verdensarvliste. Dette ble markert med en stor konferanse i Ulsan 18.–19. november, der fire internasjonale forskere var invitert til å holde foredrag om bergkunst.


NIKU representert ved Jan Magne Gjerde
Fra NIKU deltok Jan Magne Gjerde, seniorforsker ved Nordområdeavdelingen. Gjerde har i en årrekke forsket på bergkunst i nordområdene og har publisert omfattende studier om helleristninger i Skandinavia, Russland og Arktis. På konferansen presenterte han de to skandinaviske verdensarvstedene med bergkunst: Alta i Nord-Norge og Tanum i Sør-Sverige.


– Det var en fantastisk opplevelse å besøke helleristningene i Korea og se hvordan de blir forsket på, formidlet og tatt vare på for framtiden, sier Gjerde.
Unike scener fra hvaljakt
Helleristningene i Korea er helt unike. De viser blant annet scener med hvaljakt som kan være opptil 7000 år gamle.
– Vi har slike hvalfangstavbildeinger fra steinalderen i Alta, ved Kvitsjøen og på Kola-halvøya. Det spesielle med motivene fra Sør-Korea er at de trolig skildrer hele hendelsesforløpet i jakten. Dette er en sjeldenhet i bergkunstsammenheng, sier forskeren.


NIKUs arbeid med verdensarvsteder
NIKU har lang erfaring med forskning og rådgivning knyttet til verdensarvsteder i Norge. Instituttet bidrar med dokumentasjon, bevaring og formidling av kulturminner, og har en sentral rolle i arbeidet med å sikre at norske verdensarvsteder opprettholder sin status og kulturhistoriske verdi.