Bli med på åpningen av en digital rekonstruksjon av Oslo i 1324.
Utforsk Oslo i 1324
Lurer du på hvordan det så ut i byen vår i middelalderen? Gå inn på Oslo1324.no. Her finner du en digital visualisering av en bit av Middelalderbyen med infopunkter som forteller deg om det du ser. Du kan bruke nettleseren på telefonen, et nettbrett eller en pc. Det går også an å laste ned modellen og utforske den som i et dataspill. De mest avanserte av oss kan oppleve Oslo 1324 i VR-briller.
Oslo1324.no omfatter middelalderens Bispeallmenning. Den gikk omtrent der hvor Bispegata går i dag. Med en eventuell fremtidig finansiering skal større deler av middelalderbyen Oslo inkluderes.
Oslo 1324 er skapt av Norsk Institutt for Kulturminneforskning, Tidvis Utvikling As og Kulturetaten ved Oslo ladegård. De digitale visualiseringene er basert på arkeologiske utgravninger i det aktuelle området.
Oslo 1324 er støttet av Riksantikvaren, Regionalt Forskningsfond Oslo og Oslo kommune.
- Status Ferdigstilt
- Finansiert av Riksantikvaren, Oslo kommune og Regionalt Forskningsfond Oslo
- Tidsperiode 2020- 2024