
I nesten 400 år har det vært keramikkverksteder i Trondheim. Nå har Ian Reed, forsker og arkeolog hos Norsk institutt for kulturminneforskning (NIKU), ferdigstilt et forskningsprosjekt om såkalt ”trønderkeramikk”; keramikk produsert i trøndelagsfylkene i perioden fra 1600-tallet og fram til i dag.
Resultatet presenterer han i den nye boka ”Trønderkeramikk. Adskillige Sorter Krustøi” som gir oversikt over personene som arbeidet ved pottemakerverkstedene, deres arbeidskår, produksjon og motiver. Underveis i arbeidet har Reed identifisert nesten 200 personer som har arbeidet som pottemakere i Trønderlag.
- Trønderkeramikken er av høy estetisk og kulturminnehistorisk verdi, og er derfor viktig historie for Norge, sier Ian Reed.
- Siste bokutgivelse om trønderkeramikk var fra 1926. Mye har skjedd i historieforskningen siden den gang. Det har kommet fram mye nytt underveis i prosjektet, blant annet kunnskap om nye verksteder, og ny kunnskap om hvor verkstedene lå. Gjennomgangen av de skriftlige kildene har vist at enkelte av pottemakerne levde et omstreifende liv. Det har også kommet frem en god del opplysninger om deres arbeidskår, sier Reed.
Boka er utgitt på Tapir Akademisk Forlag.
For mer informasjon kontakt:
Norsk institutt for kulturminneforskning (NIKU) Ian Reed Ian.reed@niku.no Mobil: 92266779
|